Kamera AHD czy IP?

Rozwój technologii sieciowych wpłynął na rozwój monitoringu IP wraz z jego jeszcze większym upowszechnieniem. Nie oznacza to jednak, że kamery analogowe wyszły zupełnie z użytku i nie należy ich stosować. Zatem czy powinniśmy wybrać kamery sieciowe IP, czy kamery AHD do naszego systemu wizyjnego?

Kamera AHD ? zalety

Technologia AHD (Analog High Definition) wprowadziła wiele znaczących różnic do monitoringu analogowego. W dużej mierze jest to związane z rejestracją obrazu w dużo lepszej jakości (Full HD 1080p) bez pojawienia się szumów, zakłóceń lub opóźnień, które były charakterystyczne dla wcześniejszych systemów analogowych. Sygnał z kamer może być przesyłany na odległość do ok. 500 metrów za pomocą standardowego dla systemów analogowych złącza BNC, czyli kabla koncentrycznego. Można zatem stwierdzić, że kamery AHD łączą w sobie klasyczne rozwiązanie systemu wizyjnego wraz z nowoczesnymi technikami przetwarzania i generowania obrazu, która zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Jeżeli posiadamy strukturę kablową wykorzystywaną do podłączenia kamer starszej generacji, możemy podłączyć do niej urządzenia pracujące w technologii AHD, co pozwoli ograniczyć koszty modernizacji naszego systemu wizyjnego.

Kamery pracujące w technologii AHD posiadają również szereg dodatkowych funkcji polepszających jakość obrazu w zależności od specyfiki warunków pracy. Zaliczają do nich m.in. szeroki zakres dynamiki, cyfrowa redukcja szumów, czy kompensacja światła tylnego. Dzisiejsze standardy umożliwiają również pracę kamer w dzień oraz w nocy i zapewniają funkcje detekcji ruchu. Elementy te sprawiają, że nowoczesne kamery AHD pod względem jakości oraz użyteczności stoją na bardzo wysokim poziomie i można bez obaw wykorzystywać je do systemów wizyjnych. Zaletą kamer AHD jest również ich stosunkowo nie wielka cena oraz łatwa instalacja (standard Plug&Play).

Kamery IP – zalety

Dzisiejsze możliwości systemów sieciowych pozwalają na tworzenie rozbudowanych struktur monitoringu, prowadzić specjalistyczne analizy zachowania ludzi, oraz umożliwiają podgląd za pomocą przeglądarek internetowych lub z wykorzystaniem mobilnych aplikacji na telefon. Nieustannie rozwijająca się dziedzina systemów komputerowych oraz internetu stwarza niemalże nieograniczone możliwości integracji kamer oraz elementów składowych w ramach ogromnych systemów monitoringu w miastach, które obejmują kilka tysięcy urządzeń jednocześnie. Rozbudowa sieci światłowodowych pozwoliła na jeszcze szybszą transmisję danych pochodzących z kamer na znacznie większą odległość niż w przypadku standardowych systemów analogowych, które ograniczają się do 500 metrów. Tym samym możemy zadać pytanie co będzie następnym krokiem i jakie rozwiązania czekają nas w przyszłości?

Kamery IP wykorzystywane w dzisiejszych czasach do monitoringu pozwalają generować obraz w najwyższej jakości, który przesyłany jest do rejestratora poprzez inne urządzenia składowe (switch, router) za pomocą standardowego kabla UTP (skrętka sieciowa). W tym wypadku jeżeli nie posiadamy struktury adekwatnej dla systemów analogowych, możemy podłączyć nasze kamery tylko i wyłącznie za pomocą skrętki, co ograniczy koszty instalacji. Decydując się na kamery IP należy pamiętać, że cała struktura sieciowa odpowiedzialna jest za przesyłanie dużej ilości danych, do czego potrzebny jest odpowiedni strumień. Z tego względu należy przeznaczyć strukturę LAN jedynie do monitoringu sieciowego oraz zadbać o jego kondycję, w innym wypadku możemy zetknąć się z poważnymi ograniczeniami transmisji danych i generowania obrazu w należytej jakości.

Większość z kamer IP może być zasilana zgodnie z technologią PoE (Power of Ethernet) co pozwala na jednoczesny przekaz sygnału oraz zasilenie urządzenia za pomocą kabla UTP. Ogranicza to koszty instalacyjne oraz pozwala zredukować koszty związane z wykorzystaniem energii.

Kamery sieciowe pozwalają na zdalny podgląd obrazu za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnych na telefon lub tablet. Dzięki temu będziemy posiadać stały dostęp do materiału z dowolnego miejsca na świecie. Pozwalają one również na zdalne sterowanie głowicami obrotowymi PTZ za pomocą specjalnego oprogramowania. Dzięki wykorzystaniu różnych trybów zapisu obrazu (według harmonogramu, tryb ciągły, detekcja ruchu, wystąpienie alarmu) możemy ograniczyć miejsce na którym przechowywane są pliki.

Niegdyś dużym problem w przypadku systemów sieciowych był brak możliwości integrowania urządzeń pochodzących od różnych producentów. W tej chwili większość urządzeń posiada pełne wsparcie standardu ONVIF (Open Network Video Interface Forum), dzięki któremu możemy podłączyć kilka urządzeń różnych producentów w ramach naszej struktury wizyjnej.

Oczywiście kamery sieciowe wyposażone zostały w cały szereg dodatkowych funkcji, podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku kamer analogowych. Do niektórych z nich należą funkcje: Defog (usuwanie mgły), ROI (Region of Interest ? pozwala uzyskać obraz lepszej jakości we fragmentach obserwowanej sceny), czy SmartFocus, który pozwala na zdalne sterowanie ogniskową obiektywu.

Podsumowanie

Kamery AHD dzięki wysokiej jakości oraz niezawodności pracy (niska podatność na uszkodzenia) mogą być śmiało wykorzystywane do zastosowań systemu wizyjnego. Rozwiązania analogowe nadal cieszą się popularnością, głównie pośród użytkowników wcześniejszych systemów, którzy nadal posiadają strukturę okablowania analogowego. Rozwiązanie to w tym przypadku jest znacznie tańsze, niekiedy nawet bardziej efektywne niż systemy IP, które wymagają odpowiedniej struktury sieciowej. Nowoczesna technologia AHD pozwoliła ograniczyć występowanie szumów, opóźnień oraz zakłóceń, co znacznie wpłynęło na jakość generowanego obrazu oraz wydajność systemu. Tym samym jeżeli nie posiadamy rozbudowanej struktury sieciowej, lub posiadamy okablowanie do wcześniej wykorzystywanego systemu monitoringu analogowego, możemy spokojnie zdecydować się na kamery AHD.

Kamery IP są w tej chwili coraz bardziej dostępne i z tego względu coraz więcej użytkowników indywidualnych decyduje się na ich zakup. Wykorzystanie technologii PoE, standardu ONVIF oraz całego szeregu funkcji analitycznych wraz z możliwością swobodnego zarządzania systemem, są tylko pewnymi zaletami kamer IP. Do ich podłączenia nie jest potrzebny też dodatkowy kabel, co ograniczy koszty instalacyjny w przypadku, gdy nie posiadamy struktury odpowiedniej dla systemów CCTV. Wysoka jakość generowana przez kamery, użyteczność oraz szeroki zakres pracy, zadowolą każdą osobę, która posiada w swoim domu, biurze lub mieszkaniu internet (oczywiście o odpowiedniej przepustowości i transmisji sygnału).