Jaki zestaw do monitoringu domu?

Zestaw do monitoringu powinien przede wszystkim zostać dobrany do wielkości budynku, preferencji użytkownika oraz warunków środowiska. Uwzględniając te oraz inne czynniki powinniśmy zastanowić się na doborem właściwego zestawu do monitoringu, aby w przyszłości wykorzystać w 100% jego możliwości.

Zestaw monitoringu

W dzisiejszych czasach spotkamy się z dużą ilością urządzeń dostępnych na rynku, które dostosowane są do pracy w różnych warunkach środowiskowych oraz do współpracy z systemami różnej wielkości.

Zestaw do domu

Rozwój technologii sieciowych miał silny wpływ na dziedzinę systemów wizyjnych, w których co raz częściej stosuje się technologie IP. W przypadku monitoringu domu takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne, gwarantujące wysoką jakość generowanego obrazu, możliwość podglądu oraz zarządzania systemem za pomocą aplikacji mobilnych, dodatkowe funkcje analityczne. Monitoring domu powinien obejmować od 4 do 8 kamer sieciowych (w zależności od wielkości budynku), rejestrator sieciowy, przełącznik sieciowy, okablowanie (skrętki UTP) oraz zasilacz.

  • jeżeli decydujemy się również na kamery zewnętrzne należy uwzględnić zmienność warunków atmosferycznych lub możliwe akty wandalizmu. Kamery powinny posiadać obudowy o odpowiednich normach szczelności (IP 66, IP 68), aby zapewnić trwałą i niezakłóconą pracę przez lata użytkowania. Jeżeli zależy nam na pracy w dzień i w nocy, kamery powinny posiadać wbudowany promiennik IR (diody LED umożliwiające pracę kamery w zupełnych ciemnościach)
  • rejestrator powinien zostać dostosowany do ilości kamer (wejścia sieciowe)
  • warto pomyśleć o zasilaniu naszego systemu zgodnie z technologią PoE (Power of Ethernet), które odpowiada zarówno za zasilanie, jak i przekaz obrazu. Ograniczy to tym samym koszty związane z położeniem okablowania i pozwoli zaoszczędzić energię
  • urządzenia pracujące w strukturze sieciowej pozwolą na ich wygodną obsługę i podgląd obrazu za pomocą aplikacji mobilnych lub dedykowanego oprogramowania na komputer

Zestaw powinien spełniać również nasze oczekiwania pod kątem jakości i niezawodności. Zależeć to będzie w dużej mierze od producenta na którego urządzenia się
zdecydujemy. W tym celu powinniśmy skonsultować się ze specjalistą np. portalem ip.pl, który odpowiednio dobierze urządzenia do naszej struktury, aby była jak najbardziej wydajna.